10 dôvodov, prečo milovať Kino Úsmev
Stane sa aj tvojím najobľúbenejším podnikom v meste. V zime za zasneženými oknami nad pohárom ríbezľového Peregu a v lete s partiou a remeselným pivom na terase. Kino Úsmev sa za posledné dva roky od svojej renovácie stalo doslova miláčikom všetkých generácií, ktoré sa sem neustále vracajú. Nie je sa čomu čudovať – v Kine si vychutnáš multižánrovú filmografiu, kvalitný street food, a v neposlednom rade, škandinávske pivá. Základné i neviditeľné črty Kina nám ukázal riaditeľ Úsmevu – Lukáš Berberich. Príď na film, alebo sa len tak zastav na bare. A vieš, že s Invisible Hotel máš lístky na akékoľvek filmy úplne zadarmo?
1. Sála
Nové plátno, zvuková a projekčná technika sú v súlade s dnešnými štandardmi pôvodnej sály. Tá sa podľa archívnych materiálov niekoľkokrát menila – vraj mala pôvodne kapacitu až 500 divákov. Stavba kina pochádza z 19. storočia, kedy slúžila ako vojenské kasíno. Premietať sa začalo v roku 1929, odkedy sem prúdi už viacero generácií Košičanov. Duch minulých čias sa zachoval práve vďaka neveľkému zásahu členov združenia Cinefil, ktoré tvoril aj Lukáš.
2. 35-mm premietačka
Kino Úsmev má doposiaľ k dispozícii 35-mm premietačku a technológiu, ktorá tu bola v pôvodnom kine nainštalovaná. Súčasný je DCP formát v 4K kvalite s 7.1 priestorovým zvukom. Kvôli tomuto zariadeniu musela jedna premietačka uvoľniť priestor pre novú technológiu. Dlhšie filmy z raritnej 35-ky sa teda premietajú s prestávkou, aby sa stihol previnúť kotúč. Je to využívané ale veľmi zriedka, a to zvyčajne na podčiarknutie atmosféry filmu.
3. Galéria
Projekt Kina Úsmev je inšpirovaný koncepciou kín Aerofilms – distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá viacero kín v Hradci Králové, Brne a Prahe. Jeden z jej zakladateľov vlastní galériu s historickými plagátmi filmov. Má najväčšiu zbierku československých filmových plagátov na svete. Za socializmu sa československí výtvarníci angažovali v tvorbe filmových plagátov, pretože panoval zákaz používania ich originálov. Všetky sú teda autorské, išlo o zdroj príjmov týchto umelcov. Obchod Terryho ponožky pri Kine Světozor funguje aj online. Tomu Kino Úsmev zadá tému ako napríklad „talianský film“ a obchod vyberie zaujímavé plagáty pre aktuálnu výstavu. Spolupráca je komunikovaná grafickým štúdiom 436, ktoré sa stará o kurátorovanie týchto výstav. Vernisáže obvykle zrkadlia program kina a menia sa aspoň päťkrát ročne.
4. Bar
Ďalším zámerom Kina Úsmev bol moderný bar s vyšším štandardom a remeselnými produktami. Postupne bola ponuka rozšírená na dvanásť pív, ktoré sú vyberané podľa rôznych distribútorov z celého sveta. Priestor sa však dáva aj lokálnym producentom ako Padre a Opre’ Cider. Na čom si dáva záležať Lukáš sú predovšetkým pivá zo Škandinávie, ako napríklad Mikkeller, Omnipollo a iné. Princípom je, aby si tu mohol objednať študent počas piatkovej noci, ale aj zákazník, ktorý hľadá kvalitnú japonskú whisky.
5. Street food
Dobré jedlo v Košiciach už netreba hľadať. Lukášovi počas pobytu v Dánsku na street foodovom festivale napadlo, aké by bolo mať niečo podobné pred Kinom Úsmev. Tvrdí, že jedlo je jednoduchý marketingový nástroj – naláka ľudí k niečomu, čo ich môže zaujímať, alebo sa dostane do ich povedomia. Tak vznikli Street Food Corner a Street Food Festival. Počas tematických akcií Kina Úsmev môžeš okúsiť rôzne kombinácie chutí, pretože stánky obmieňajú svoje menu podľa aktuálnej témy eventu. Počas karibského víkendu bol hotdog Jamajček napríklad obohatený o exotickú omáčku od Robin Street Food alebo Smile street food burger o ananásovú salsu.
6. Fasáda
Slávna fasáda Úsmevu bola nedávno nominovaná na najprestížnejšiu architektonickú cenu Cézar a získala aj zvláštne uznanie Fasáda roka. Za jej návrhom stojí prešovské štúdio zerozero, ktoré tvorilo aj Kulturpark. Ich zadaním bolo vyjadriť, že sa v Košiciach deje zmena a niečo nové. Aby si túto zmenu každý všimol, ale zároveň šlo o niečo nenásilné a hravé. Steny fasády sú odkazom na bezbrehé zatepľovanie, no najmä sú povestné pravidelnou štruktúrou hmoždiniek, ktoré reagujú na slnečné lúče.
7. Letné kino
Populárne letné kino pridáva Kinu Úsmev extra sálu počas letných mesiacov. Jeho program je obvykle štrukturovaný do troch línií. Za prvé to sú tie najzaujímavejšie filmy z predchádzajúcej sezóny, ktoré v určitej miere pohli slovenským alebo celosvetovým publikom. Tie sú doplnené klasikami a európskymi artovými filmami. Jediným háčikom letného kina je však dobré počasie.
8. Interiér
S pôvodným zariadením kina bolo naložené citlivo. Nevyhnutné zmeny boli nastavené tak, aby sa v ňom jeho návštevníci cítili čo najlepšie. Nábytok, šatňový pult či barové dosky boli nájdené priamo v kine a extrovertná zlatá farba oživila staromódnejší interiér. Zarámované fotky československých hercov a populárny neón od známej košickej výtvarníčky Svetlany Fialovej sú tunajšími obľúbenými predmetmi a predstavujú symbol samotného kina.
9. Terasa
Členovia združenia Cinefil našli kraj Kasárenského námestia vo vizuálne neatraktívnom stave; šlo vtedy o doslova zabudnutý kút mesta. Architektonický zásah a prepojenie baru s vonkajším priestorom vytvoril neskôr priestrannú terasu. Jej ojedinelá atmosféra je charakteristická vysokými stromami, drevenými lavicami, lehátkami, a to všetko iba zopár metrov od Hlavnej ulice. Terasa je počas letných mesiacov obzvláštnená pridaným barom s výčapom, no najmä tu nájdeš zaparkované food trucky Robin Street Food a Smile street food.
10. Program
Program Kina Úsmev je multidisciplinárny – otvorené je 7 dní v týždni po celý rok. Okrem toho sa tu kladie dôraz aj na rozličné iné podujatia – prednášky o urbanizme, cestovaní, smart talky, stretnutia herných vývojárov, koncerty či cyklus Literatúra a film. Po verejnom čítaní vtedy prizvaný autor vyberá filmový program. Kino Úsmev je neustále v pohybe – nedávno bola otvorená kinosála Impulz, na ktorú sa cez crowdfundingovú kampaň vyzbieralo takmer 12 000 eur.
Zaujal ťa vibe Kina Úsmev? Letné kino, street burger, autorská galéria či 35-mm formát? Zájdi do Košíc na návštevu. Lukáš Berberich ťa s radosťou prevedie po všetkých zákutiach Kina ako hosťa Invisible Hotel. Alebo príď len tak na film.