9 + 1 kníh, ktoré vznikli vďaka Košičanom a oplatí sa ich prečítať
Od čias Sándora Máraia sa v Košiciach narodilo mnoho skvelých autoriek a autorov. Zo žartu by sa dalo tvrdiť, že najviac na počet obyvateľov na Slovensku. Poďme sa pozrieť na výber desiatich z nich, ktorý vrelo odporúčame do týchto aprílových dní.
1. Daniel Liška – Jakoby – Retrospektíva
(Artforum Košice, 2020)
Čo už je viac košickejšie ako Július Jakoby? Začíname teda knihou Retrospektíva, ktorá je vydavateľskou prvotinou košického Artfora a zostavil ju Daniel Liška. Kniha je plná reprodukcií malieb a rozhovorov s legendárnym maliarom. Okrem vynikajúcej vizuálnej stránky je radosťou čítať i rozhovory s umelcom, ktorý sa ako socha navždy prechádza po Alžbetinej ulici. Pri jej čítaní sa budete cítiť že vás Gyula Bácsi pozval na kávu do svojho ateliéru a zhovárate sa s ním o jeho bohatom živote. Niet divu, že získala najprestížnejšie literárne ocenenie Cenu Dominika Tatarku.
Publikácia Jakoby – Retrospektíva by určite nemala chýbať v knižnici žiadneho milovníka výtvarného umenia a vlastne žiadneho Košičana.

2. Jana Bodnárová – Koža
(Aspekt, 2020)
Jedna z najvýraznejších osobností slovenskej literatúry a módna ikona nášho mesta rozpráva jemný, no miestami surový príbeh o dospievaní, ženstve, divokosti a umení. Príbeh fiktívnej K. splýva so životopisom maliarky Pauly Backer a tak je kniha nielen novelou, ale aj zvláštnou cestou v čase, pri ktorej môžeme sledovať osudy týchto dvoch spriaznených duší. Kniha nám odkrýva mnoho o mysli, emóciách a telesnosti zrejúcej ženy, zrejúcej umelkyne ale aj zrejúcej medzivojnovej Európe plnej nového myslenia. Príbeh o tajomnej K. spolu s výbornými fotografiami Pavlíny Fichty Čiernej si zamilujú nielen priaznivci ženskej literatúry.

3. Marek Vadas – Zlá Štvrť
(KK Bagala, 2018)
V pľušti počasia a pandémie nám asi najviac chýba cestovanie a teplo. Zlá Štvrť Mareka Vadasa je trochou afrického slnka do týchto dní. Knihu plnú krátkych poviedok inšpirovaných štýlom afrického rozprávania môžete čítať práve tam, kde ste ju otvorili a prinesie vám trochu slnka, humoru, kamerúnskeho sarkazmu a exotiky do jednotvárneho čakania na uvoľnenie opatrení.
Kniha je ideálna pre všetkých, ktorých zaujímajú iné kultúry a radi cestujú aj keď len prstom po mape.
4. Daniel Pastirčák, Rudolf Prekop – Zakázaná výstava 77
(Modrý Peter, 2020)
O Havlovi, Patočkovi, Plastikoch, Mirkovi Vodrážkovi či bratoch Placákovcoch sa toho popísalo nekonečne veľa. Títo chartisti, ktorí prinášali slobodu v neslobode, si určite zaslúžia našu úctu i to, aby sme si ich pamätali, no nesmieme zabúdať ani na disent u nás. Zakázaná výstava 77 je knihou akoby teleportovanou z jedného zo zlomových období našich dejín. Fotografie, spomienky, samizdatové texty či obrazy – to všetko nás prenesie do obdobia, keď bolo povedať svoj názor, dokonca cez báseň či obraz, trestné a zoznámime sa v nej so skvelou partiou ľudí, ktorí to napriek všetkému urobili.
Ak vás za onoho režimu ostrihal policajt, kúpte si túto knižku kvôli spomienke na sladkú slobodu. Ak ste onen režim nezažili, kúpte si ju z úcty k nej…

5. Níl – Úvod
(fra, 2018)
Mám kamarátku, ktorá sa tak zaľúbila do básní autora tejto knižôčky, že si stretnutie s ním priala od rodičov ako darček k narodeninám. Erik Jakub Groch je skutočný básnik a jeho útla zbierka Úvod je tou esenciou básnictva, ktorú si môžete zobrať do električky, vlaku, náprsného vrecka košele a prečítať si z nej jednu báseň či verš vždy, keď sa vám zachce trochu sa zasnívať. Vrelo odporúčame všetkým mladým básnikom a študentom, ktorých očarila literatúra, no musia vo vrecku obracať každé euro. Zošitok Úvod je práve tým svetlom, ktoré môžete nosiť po vreckách.

6. Alexandra Pavelková – Štyria Mačkatieri
(Slovart, 2019)
Ak hľadáte originálnu a krásnu knižku pre svoje predškolské ratolesti, Štyria mačkatieri sú určení práve vám. Knižka o štyroch nezbedných mačencoch je milá, poučná a vzácna práve tým, že autorku k jej napísaniu inšpirovali práve jej štyria skutočný mačkatieri. Ako jediná knižka na tomto zozname nie je napísaná Košičankou, ilustrovala ju však skvelá ilustrátorka Ľudka Žoldáková a jej obrázky sú práve tým, čo dáva príbehom mačeniec život. Vizuálna stránka knihy je rovnako hravá ako jej literárny obsah a decká si užijú kopec srandy pri obkresľovaní mačiek, či len pozeraní si obrázkov. Dobrodružstvá mačkatierov teda môžu byť skvelou zámienkou, ako dostať deti do postele, aby sa dozvedeli, ako to bude ďalej…

7. John Milton – Stratený raj
(Modrý Peter, 2020)
Stratený raj je anglickým národným eposom a klasickým dielom svetovej literatúry, ktoré sa nám do slovenčiny podarilo preložiť až po tristopäťdesiatichtroch rokoch. Nekonečná báseň hovorí príbeh o vojne na nebesiach, prvotnom hriechu, dobre a zle. Slávu básni okrem iného priniesla i postava Satana, ktorý tu odhaľuje svoju zatrpknutosť, motívy a predsavzatie priniesť do sveta čím viac zla, hriechu a smrti. Dielo výborne preložil Prof. Marián Andričík, prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a doktorandské štúdium FF UPJŠ, a okrem rozsiahlych poznámok ho zaopatril aj doslovom, ktorý nám pomôže viac pochopiť Miltonovu osobnosť i dobu. Kniha je doplnená o ilustrácie Williama Blakea, ktoré sú samy o sebe skvostom. Stratený raj si určite zamiluje každý vzdelaný človek ale aj ktokoľvek, koho zaujíma téma dobra a zla či hlbšej kresťanskej polemiky.
8. Arpád Šoltés – Mäso
(Ikar, 2017)
Vtedy na východe, znie podtitul drsného, na pohľad v novinách baleného románu Arpáda Šoltésa. Autor sa pohybuje na hranici faktu a fikcie a veľmi explicitne popisuje, ako to tu chodilo na konci deväťdesiatych rokov. Knižka nie je len východniarskou verziou English is Easy, Csaba is Dead či Rivers of Babylon. Je výpoveďou o našej nedávnej minulosti a o svete, z ktorého sme snáď ako spoločnosť už vyrástli. Mäso je skutočne mäso a nie je nič pre slabé povahy. Ak ale máte chuť na trochu expresívneho jazyka, zimomriavok a mafiánskej tématiky, nedá sa vybrať lepšie.
9. Kolektív autorov – Košické povesti a legendy
(JES, 2014)
Milan Kolcun je našim čitateľom isto známy. V rámci jeho potulkových publikácií vyšli aj Košické povesti a legendy. V útlej knižke nájdete devätnásť povestí, ktoré vám možno zmenia pohľad na naše mesto. Každý z česko-slovensko-maďarského kolektívu autorov prináša iný pohľad, atmosféru a príbeh o Košiciach. Rôznosť tém i nálad len potvrdzuje postavenie Košíc ako multikultúrneho mesta. Začítajte sa do neznámych príbehov o známych uliciach a vykročte na potulky mestom Košice, ako ich nepoznáte. Na potulky po čase a fantázii.
+1
Andrea Petrovčinová – Neviditeľné príbehy
(CIKE, 2020)
Kniha Neviditeľné príbehy s podtitulom 73 ľudí, ktorí robia východ Slovenska lepším miestom pre život, je súborom rozhovorov s výnimočnými ľuďmi z rôznych sfér života, ktorí zostali na východnom Slovensku a dostali ho na mapu sveta. Každé interview je opatrené i niekoľkými portrétmi a tak sa so 73 hrdinami nášho regiónu môžete takmer osobne zoznámiť. Knižka je dôkazom toho, že na východe niečo je! Môže vám slúžiť ako výborná motivácia a inšpirácia, alebo len ako zoznamka s výnimočnými ľuďmi, o ktorých ste možno ani netušili.
Za poskytnutie priestoru a zapožičanie kníh ďakujeme kníhkupectvu Artforum v Košiciach.