Coworking je tým najlepším miestom pre každého, kto chce tvoriť
Byť na cestách a pracovať z hotelovej izby patrí už do minulého storočia. Kreatívci a ľudia na pracovných cestách si dnes hľadajú nové alternatívy. Ak ste jedným z nich, spolupráca v coworkingu môže byť správnym riešením vašich profesionálnych potrieb. Prečítaj si rozhovor s Jakubom Ivančom a Borisom Kriškom o úspešnom coworking HUBa, ktorý sídli v najväčšom slovenskom kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik. Zistite viac o tom, ako sa im darí mať coworking vždy plne obsadený, a prečo by ste ho mali určite vyskúšať.
Väčšina ľudí v HUBe sa venuje kreatívnemu priemyslu. Čo pre vás tento pojem vlastne znamená?
Boris: Pre mňa je to budúcnosť Slovenska. Poďme sa posunúť od montážnych hál a buďme dizajnérmi, architektmi, vývojármi… Je to budúcnosť a najmä v Košiciach. Veľká časť Slovenska je závislá na automobilkách, Košicami však aktuálne hýbu najmä IT firmy a na nich napojená kreatíva.
Jakub: Kreatívny priemysel je zároveň založený na inom ako tradičnom spôsobe fungovania a práce. Človek vytvára hodnoty tvorivým procesom a duševnou činnosťou. Pokiaľ ide o Košice, kreatívny priemysel tu bol aj predtým, ale v oveľa menšom rozsahu. EHMK 2013 preň bolo veľkou injekciou a následne zažil skutočný boom. Dnes sa ľudia pracujúci v tejto oblasti dostávajú na popredné pozície po celom svete.
Akú rolu v tomto priemysle zohrávajú coworkingy?
Jakub: Coworking ako priestor umožňuje vznik komunity. Ľudia sa stretávajú a začínajú spolupracovať. Jeden robí fotku, druhý digitálnu maľbu, ďalší weby a tak ďalej. Pomáhajú si a vzniká komunita. Keď človek robí sám na seba a nie je súčasťou väčšej firmy či korporátu a zároveň nemá dostatok prostriedkov na to, aby marketingovo dravo pôsobil na trhu, tak práve takouto cestou, medzi ľuďmi v coworkingu, dokáže svoju prácu posúvať ďalej. Zároveň ľudia, ktorí coworking spravujú, kreatívcom prácu uľahčujú. To zahŕňa starostlivosť o priestor, poskytovanie základných kancelárskych služieb, technického vybavenia a podobne. Aby ľudia, ktorí coworking využívajú, mali čo najľahšiu cestu k dosiahnutiu svojho cieľa. Byť tým, čím chcú byť a profesionálne tvoriť. A tým, že tu sedia rôzni ľudia, vznikajú popri ich vlastných projektoch i projekty spoločné. Kreatívci si tak hľadajú na prácu partnerov i z kolegov v coworkingu. Alebo k nám príde niekto s nápadom a hľadá pomoc u ľudí z rôznych oblastí, pretože vie, že ich tu nájde pokope.
Boris: Tým, že som tu každý deň, vnímam, ako vznikajú nové vzťahy a priateľstvá a tiež, ako sa tu tie priateľstva utužujú. Kolektívne aktivity už neprichádzajú nevyhnutne len od nás. Vianočný večierok vlani organizoval Lukáš, výlet do hôr v januári dokonca Karol, ktorý už pol roka ani nie je členom coworkingu. Je to rôzne. Zároveň existujú coworkingy, ktoré sú i platformami pre vzdelávanie a organizujú rôzne workshopy, čo je pre nás inšpirácia do ďalších rokov.
Jakub: Musím ešte dodať, že tým, že tu sedia rôzni ľudia, vznikajú popri ich vlastných projektoch i projekty spoločné. Kreatívci si tak hľadajú na prácu partnerov i z kolegov v coworkingu. Alebo k nám príde niekto s nápadom a hľadá pomoc u ľudí z rôznych oblastí, pretože vie, že ich tu nájde pokope.
Toto všetko vám chýbalo v Košiciach a preto vznikla HUBa?
Jakub: HUBa ako idea vznikla v čase pred rekonštrukciou Tabačky. Bol tu veľký priestor, s ktorým sa od začiatku rátalo ako s coworkingom. Riaditeľ Tabačky Peter Radkoff oslovil môjho kolegu Paliho Meszárosa (spoluzakladateľa HUBy), ktorý už mal skúsenosti s pôsobením v coworkingoch, aby pripravil základnú ideu HUBy. Vtedy som pracoval v Tabačke ako projekťák. Chytili sme sa toho spolu. Ja som mal na starosti tú pragmatickejšiu stránku a Pali zas tú dizajnovú a komunitnú. Išli sme do toho s jasnou víziou. Chceli sme miesto, kde by sme sa aj my sami cítili dobre. Zároveň sme hľadali platformu pre think tank a pre projekty, ktoré by boli dosadzované do verejného priestoru a prispievali tak k jeho rozvoju.
Čo podľa vás vedie človeka k tomu, že sa rozhodne opustiť istotu stáleho zamestnania a vydať sa cestou freelance práce u vás v HUBe?
Boris: Podľa mňa u každého je to niečo iné, každý za tým hľadá iný typ kvality či slobody. Niekto má plné zuby reportov pre šéfa, niekto nechce robiť v korporáte, lebo sa mu už z princípu hnusia. A my sme tí, ktorí všetkým týmto ľuďom dávajú domov.
Jakub: Podľa mňa je to splnený sen. Človek potrebuje riadny kus odvahy a zároveň sebakritiky na to, aby zistil, v čom je dobrý a v čom sa zas musí zlepšovať. Ale v konečnom dôsledku je to niečo, čo by hádam každý jeden z nás chcel. Venovať sa v nejakej forme tvorbe, či už remeselnej alebo intelektuálnej. Náš systém nás však samozrejme viac tlačí do bežného pracovného života. To je prirodzené, ale HUBa je príkladom toho, že sa to dá aj inak.
HUBa je zároveň i partnerom Invisible Hotela. Čo môže hosť, ktorý je u nás ubytovaný, zažiť v HUBe?
Boris: Ja osobne keď cestujem, nikdy to nie je o tom, že si zaplatím hotel a idem si ľahnúť na pláž. Vždy sa snažím nájsť nejakých domácich ľudí, spoznať ich a zistiť, čo a ako robia. Ak príde človek k nám do coworkingu, verím, že v priebehu hodiny sa spozná s väčšinou ľudí. Tak sa môže zoznámiť s domácim prostredím a na chvíľu sa stať i súčasťou miestnej kreatívnej komunity.
Jakub: Invisible Hotel je atypický svojím originálnym prostredím. Coworking je zas v považovaný za moderný spôsob práce pre freelancerov. Človek, ktorý je na cestách a potrebuje základné služby, tu vždy nájde to, čo potrebuje. Ten, kto si vybral Invisible Hotel, by určite hľadal miesto podobné HUBe, a to nielen kvôli prostrediu, ale najmä kvôli ľuďom, ktorí v ňom pracujú. Sedieť tu je iné, než sedieť niekde sám pri káve a pracovať na počítači.
Často cestujete? Chcete pritom tvoriť? Navštívte Invisible hotel a získajte s vaším pobytom pracovný stôl v HUBa CoWorkingu. Rezervujte si svoju izbu ešte dnes na invisiblehotel.sk.