Dizajnér a spíker Art & Tech Days Filip Ruisl na tému umelej inteligencie

Blížiaci sa festival Art & Tech Days snúbi pokroky technológií s umením. Prizvaní speakri sa budú tento rok na Art & Tech Conference venovať často rozoberanej téme umelej inteligencie (AI). Kontroverzné diskusie často vedú k návrhom, že AI dosiahne level vlastnej identity a schopnosť tvoriť umelecké diela sama od seba. Pri príležitosti nadchádzajúceho festivalu sme sa stretli s Filipom Ruislom, mladým dizajnérom z Bratislavy, ktorý na čas zapustil korene do inovatívneho labu Kitchen Budapest. Opýtali sme sa ho na to, čo nás ohľadom AI najviac zaujímalo. Viac ťa čaká na Art & Tech. Festivalu sa jednoducho musíš zúčastniť.


Počas festivalu budeš rozprávať o VR/AI inštalácii z produkcie Kitchen Budapest, Training 2038. Čo predchádzalo jeho vytvoreniu?

Inovatívne laboratórium KiBu (Kitchen Budapest) sa pri príležitosti 10. výročia svojho vzniku rozhodlo vytvoriť projekt umelej inteligencie (AI) – Training 2038. Ten s nami putoval v Budapešti na rôzne prezentácie, napríklad do headquaters Telecomu či Aquarium. Ľudia mohli prísť a vyskúšať si náš projekt na vlastnej koži.

O čo presne v tomto projekte ide a aký bol váš zámer?

V prvom rade nám išlo o rozpútanie spoločenského dialógu. Umelá inteligencia sa všeobecne rozoberá v spoločnosti už niekoľko rokov. My sme chceli ľudí upovedomiť o dôležitosti tejto témy. Technicky to vyzerá asi tak, že sa človek po nasadení headsetu ocitne v biomorfnom priestore a vytvára rozhovor s entitou (AI chatbot) na jednu z predvolených tém. 6 kategórií otázok Training 2038 (samoriadiace vozidlá, intimita – robot/partner, dozor umelej inteligencie, médiá – sociálne médiá, falošné správy, zasahovanie do volieb, vojna, ľudstvo vs. umelá inteligencia – transľudskosť, biohackingje metaforou v riešení morálneho problému a umelecký koncept. Tento robot si od účastníka pýta stanovisko na niečo, čo v podstate nemá správnu odpoveď. Ide o určitú etickú dilemu.

Prečo ste sa teda rozhodli zamerať práve na tieto témy a nie iné?

Naším cieľom bolo ukázať, že chceme od AI niečo, čo nevieme ani my sami. Práca s VR (virtual reality) a AI nám prišla zaujímavá a atraktívna pre ľudí. Pri každej otázke sa máš šancu rozhodnúť medzi dvomi možnosťami, čo ti následne odhalí percentuálnosť tejto odpovede medzi ostatnými účastníkmi, ktorý Training 2038 použili. Človek pri tom nadobúda určitú reflexiu momentálneho prostredia, v ktorom je táto inštalácia prezentovaná.

Na koľko je etické zbierať takto citlivé dáta od užívateľov?

Ide o úplne anonymnú záležitosť. Nemáme žiadne identifikátory, podľa ktorých by sa títo ľudia dali spätne vyhľadať, rovnako ako ich rozhodnutie. Náš cieľ je zistiť, či existuje určitý vzor v ľudských odpovediach. Je to síce reflektované z menšej vzorky respondentov, no stále to vzbudzuje silnú diskusiu. Funguje to ako conversation starter.

Ako chceš odprezentovať projekt Training 2038 pre publikum nášho festivalu Art & Tech Days tento november?

Chystám sa hovoriť viac o spomínanom morálnom kontexte, o morálnych dilemách, ktoré v Trainingu 2038 riešime. Ako dizajnér si myslím, že ide o novú paradigmu dizajnu ako takého. Dizajnéri, rovnako ako i iné povolania, sa čoraz viac zaoberajú dopadom moderných riešení a inovácií. Neuveriteľné množstvo technológií a sociálnych médií je pretkané rôznymi algoritmami a umelou inteligenciou, a my si ani neuvedomujeme, že niekedy je naše rozhodnutie ovplyvnené preferenciou tohto subjektu. Na Art & Tech Days budem rozprávať prevažne o tom, ako majú dizajnéri a technologisti svojou tvorbou dbať na etické kodifikovanie dizajnu, a tým pádom ovplyvňovať aj jeho dlhodobý dopad.

Vieš si predstaviť, kde asi je taká hranica etickosti?

To je ťažké definovať. No je s týmto úzko spätý sociologický fenomén, tzv. law of unexpected consequence (pravidlo nepredpokladaného dôsledku), ktorý vzniká s každým novým objavom a technológiou. Napriek pôvodnému dobrému zámeru sa postupnou adaptáciou produktu či používaním veľkou spoločnosťou môže jeho účel vyvrátiť. Veľa vecí nevieme zmeniť, no svojím prístupom vieme my ako dizajnéri, technologisti či programátori, ovplyvniť následnú adaptáciu inovácie ako takej.

Klasická otázka pre dizajnéra – aká je podľa teba budúcnosť AI?

To je veľmi ťažká otázka a neviem, či na ňu poznám odpoveď. Vznikajú rôzne názory a diskusie o tom, či umelá inteligencia ovládne ľudstvo a bude sa rozhodovať sama. Možno sa tak stane, no v súčasnosti sú tieto modely vyvinuté na istú činnosť, ako napríklad rozoznávanie obrázkov, porovnávanie rozdielov. To znamená spracovávanie informácií v obrovských data setoch, na čo ľudia nemajú úplne kapacitu, pretože majú sklon sa mýliť. Myslím si, že AI by mala mať vždy nad sebou odborníka, ktorý dohliada a koriguje jej činnosť. Mohla by ovládnuť človeka snáď iba v momente, ak by bola zle nadizajnovaná. No ja dúfam v opak. Presne preto chcem na festivale zdôrazniť, aký dôležitý je input dizajnérov, ktorí to musia mať na vedomí, a tak sa predošlo takýmto záverom či dôsledkom. Vývoj budúcnosti ale nevie predpokladať nikto.

Na koho sa v rámci Art & Tech tešíš ty?

Teším sa na hlavného spíkra Genea Kogana z USA, ktorý bude rozprávať o generatívnych systémoch a predstaví publiku Art & Tech Days slávny workshop pre umelcov Machine Learning for Artists. Z popisu, ktorý som videl na webe, ma ale zaujalo viacero spíkrov, ktorých si rád vypočujem.

Akí ľudia sa podľa teba zúčastňujú takého podujatia ako je náš festival? Sú prevažne z technickej oblasti?

V prvom rade, sú to podľa mňa ľudia so zvedavosťou. Ľudia, ktorí vnímajú celý kontext a rôzne prepojenia s inými sférami a ich použitie. V tom je možno práve tá umelecká, art stránka festivalu – umelci nachádzajú nové technológie ako médium, pomocou ktorých vedia inak odkomunikovať zážitky, ktoré sa možno už cez tradičné prostriedky/médiá nedajú. Dobrým príkladom sú nové médiá. Podľa mňa je téma umelej inteligencie niečo, o čo by sa mal zaujímať každý – ide o otázku budúcnosti. Zvedavosť nás môže predpripraviť na prekvapenia, ktoré nasledujúca doba prinesie.

Budúci týždeň máš možnosť vypočuť si Filipa Ruisla naživo aj ty. Rezervuj si lístky na Art & Tech Days 2018 dnes.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať