Fiktívny dokument o nepretržitom dni nastavuje zrkadlo súčasnému mestskému životu.

Predstavte si, že žijete v meste, v ktorom nie je nikdy tma. Na prvé počutie to môže znieť lákavo. Najmä v zimných mesiacoch, kedy sa v našich zemepisných šírkach stmieva už v poobedňajších hodinách a mnohí z nás pozorujú denné svetlo väčšinu dní len spoza okna kancelárie či školy. Na druhej strane, kedy sme naposledy zažili skutočnú tmu? Nežijeme v takom meste už teraz?

Umelci Nikola Ivanov a Pau Saiz Soler vo svojom fiktívnom dokumente Second Sun zobrazujú Košice ako mesto, v ktorom vďaka satelitu odrážajúcemu slnečné žiarenie nie je nikdy noc. Prostredníctvom hlavných postáv dokumentu sa zamýšľajú nad dôsledkami absencie noci na obyvateľov, prírodu, architektúru či turizmus a ekonomický rozvoj.  

Nikola Ivanov pracuje hlavne s videom a fotografiou. Momentálne študuje v doktorandskom programe v Prahe na UMPRUM. Posledných päť rokov sa venuje téme biopolitiky spánku, o ktorej sa dočítate aj v jeho knihe Odpočinek v neklidu. Vo svojej dizertačnej práci pokračuje v príbuznej téme kolonizácie noci, kde sa venuje otázke ako modernita mení naše vnímanie noci. Pau Saiz Soler študoval industriálny dizajn Barcelone a potom pokračoval v magisterskom štúdiu dizajnu v Ženeve, v programe, ktorý je do veľkej miery interdisciplinárny a experimentálny, vďaka čomu získal viac príležitostí pre tvorbu umeleckých projektov. Vo svojej diplomovej práci sa zameral na ruský satelit Znamya, ktorý bol navrhnutý za účelom reflektovať slnečné žiarenie a zabezpečiť dvadsaťštyri hodinové osvetlenie vybraného územia. Len pár mesiacov po publikovaní diplomovej práce sa mu ozval Nikola, a odvtedy premýšľali nad možnosťami budúcej spolupráce. 

Nikola a Pau sa prvý krát osobne stretli v Košiciach. Zareagovali na otvorenú výzvu na dvojmesačnú mediaartovú rezidenciu a prihlásili sa s projektom inšpirovaným satelitom Znamya. Pôvodným nápadom pre rezidenciu bolo vytvorenie falošnej firmy, ktorá chce takýto satelit v Košiciach realizovať. Typické pre rezidenčné pobyty je, že pôvodné projektové návrhy sa vďaka interakcii umelcov a nového prostredia rozvíjajú a menia. Umelci si nakoniec položili otázku: Čo by sa stalo, ak by sa idea satelitu a sústavného dňa zrealizovala tu v Košiciach? Vznikol tak fiktívny dokumentárny film Second Sun. 

Ideu akéhosi reflektora, ktorý odráža slnečné svetlo a osvetľuje zem nájdeme za posledných sto rokov v rôznych vedeckých a technologických kontextoch v mnohých krajinách. Táto myšlienka však nebola nikdy plne zrealizovaná. V Rusku v roku 1993 bol testovaný projekt flotily satelitov, ktoré by mohli osvetľovať napríklad územia na Sibíri bez nutnosti budovania elektrických rozvodov až k miestam, kde sa ťažil plyn. Test prvého prototypu satelitu dopadol úspešne a jeho efekt bol počas niekoľkohodinového letu pozorovateľný v rôznych častiach Európy, napríklad vo Francúzsku, a v západnej časti Ruska. Druhý prototyp satelitu Znamya bol väčší a mal byť diaľkovo ovládateľný zo zeme. Jeho test však skončil neúspechom a kvôli technickej chybe sa poškodilo zrkadlo odrážajúce slnečné žiarenie. Tretí plánovaný test satelitu sa neuskutočnil. Pravdepodobne naňho neboli koncom deväťdesiatych rokov financie a priority Ruska sa presunuli inde, keďže zlatá éra kozmických letov a obrovských investícií do objavovania vesmíru už bola históriou. 

Hlavnými postavami filmu Second Sun sú vedec, ktorý stojí za technickou realizáciou satelitu, miestny politik, vďaka ktorému občania jeho umiestnenie schválili v referende, obyvateľ trpiaci fóbiou z tmy a aktivistka bojujúca za odstránenie satelitu a návrat prirodzeného striedania dňa a noci. Autori vo filme naznačujú následky, ktoré by takýto satelit mohol obyvateľom aj prírode spôsobiť, a mnohé z nich nie sú len výsledkami ich tvorivosti, ale sú inšpirované realitou. Fiktívny dokument síce ukazuje udalosti, ktoré sa nikde na svete neodohrali, a aj napriek tomu nastavuje zrkadlo súčasnému životu. Veľkým problémom dnešných miest je svetelný smog a životný stýl, ktorý nerešpektuje striedanie dňa a noci. Vo filme vedec poukazuje na výhody neustálej práce kedykoľvek počas nekončiaceho dňa. Rovnako my dnes máme v presvetlených mestách možnosť nepretržitej práce aj zábavy, čo si však vyberá daň v podobe rozhodeného cirkadiánneho rytmu, ktorý priamo súvisí s tvorbou melatonínu a kvalitou spánku, a tým pádom s kvalitou života. Autori vo filme prostredníctvom postavy aktivistky ďalej uvažujú nad vplyvom satelitu na rastliny a živočíchov ale aj mestskú architektúru. Miestny politik zdôrazňuje výhody rozvoja turizmu a ekonomiky a zľahčuje problémy, ktoré každodenne miestnemu obyvateľstvu prináša za cenu výnosov do mestskej kasy. Hlavné postavy sa nám môžu zdať miestami veľmi autentické až archetypálne, ale podoba s reálnymi ľuďmi je čisto náhodná. 

Nikola Ivanov a Pau Saiz Soler sa na jeseň zúčastnili dvojmesačného umeleckého rezidenčného pobytu, so zameraním na mediálne umenie. Mediaartové rezidencie každoročne organizuje program Košice Artist in Residence a Creative Industry Košice pre umelcov zo siete kreatívnych miest UNESCO. Projekt Second Sun umelci predstavili počas festivalu Art and Tech Days. „Sme naozaj radi, ako prebiehala spolupráca. Sme za túto rezidenciu vďační, pretože nám umožnila kontakt s ľuďmi, ktorí nám pomohli pri natáčaní videa, aj s hercami, ktorí hrajú hlavné postavy. Je to skvelé, keď sa stretnete s tvorivými ľuďmi, prinesiete návrh, trochu ho s nimi rozpracujete a cítite sa ako súčasť malej komunity,” hovorí Nikola o priebehu rezidencie a aj spoluprácu s tímom programu Košice Artist in Residence a audiovizuálnym štúdiom Onomatopoje. 

Invisible Mag z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať