Kultúra v karanténe. 6 služieb, ktoré môžeš využiť v Košiciach počas pandémie

Obdobie karantény a celosvetovej pandémie koronavírusu postihlo aj Košice. Ako so súčasnou situáciou nakladajú kultúrne inštitúcie, komunity či Magistrát mesta? Toto je súhrn 6 služieb, ktoré môžu Košičania aktuálne využiť. Ak sa rozhodneš spríjemniť si dni v karanténe využitím týchto služieb, tak zároveň prejavíš spolupatričnosť a prispeješ k záchrane ich budúcnosti. Využi služby v nasledujúcich inštitúciách:

Východoslovenská galéria

Sprievodný program druhej najstaršej galérie na Slovensku je počas celého roka známy bohatým výberom výstav, vzdelávacích a tvorivých aktivít. VSG sa aj počas karanténneho obdobia rozhodla pokračovať nielen v prezentačných aktivitách, ale aj vo vedecko-výskumnej činnosti. Na webovej podstránke – Doma s VSG – si teraz môžu návštevníci galérie nájsť množstvo kreatívnych úloh pre jednotlivcov či rodiny s deťmi, ktoré rozvíjajú rôzne zručnosti a tvorivé myslenie. Riadieľka VSG, Dorota Kenderová, poukazuje tiež na podkategóriu výstav – Ešte viac – ktoré sú dostupné na webe a sociálnych sieťach:

„V online priestore si môžu naši návštevníci pozrieť krátke videá z výstav či komentované prehliadky. Takouto formou sa snažíme predstaviť diela tých expozícií, o ktoré boli návštevníci počas karanténneho obdobia ukrátení. Rovnako chceme prostredníctvom prehliadok oslovovať lokálnych umelcov, ktorí počas krízy prišli o zákazky a zdroj svojich príjmov. Video prehliadku pre nás napríklad natočil kameraman a fotograf Tibor Czitó. Rozšírený obsah a komplexný výstup k prehliadkam plánujeme pridať ku rôznym, aj minulým výstavám.“

Kníhkupectvo Artforum Košice

Najobľúbenejšie košické kníhkupectvo teraz napriek nepriaznivým podmienkam pracuje na báze osobných odberov, ktoré fungujú od pondelka do piatku v čase od 9:00 do 18:00. Milovníci kníh si ich môžu objednať cez email kosice@artforum.sk, telefonicky alebo správu na facebooku, kde je možné zvoliť si možnosť osobného vyzdvihnutia alebo doručenia priamo domov poštou či kuriérom. Karol Voleman z kníhkupectva dodáva, že pokiaľ je v Košiciach príjemné počasie, v rámci širšieho centra doručujú knihy aj na vlastných bicykloch:

„Sme obchod a keďže iný príjem ako kníhkupectvo nemáme, musíme robiť, čo sa dá, aby Artforum Košice mohlo pokračovať ďalej. Kampaň o rozvoze kníh sme spustili na našich sociálnych sieťach a faktúry odosielame e-mailom. Najväčšou pomocou by pre nás bola kúpa našej prvej dizajnovej monografie o Júliusovi Jakobym, ktorej uvedenie sa kvôli pandémii nemohlo uskutočniť. Keďže ide o našu prvú knihu, nemusíme z jej sumy platiť dodávateľovi a celý výťažok ide priamo k nám. Veríme, že kniha zaujme košické publikum, pretože posledných tridsať rokov nebola o Jakobym publikovaná žiadna iná. Na facebooku zverejňujeme podcasty a aspoň tak sa snažíme o literárne diskusie.“

Kino Úsmev

Centrum audiovizuálnej kultúry v strede mesta je už síce niekoľko týždňov zatvorené, no pre jeho verných návštevníkov bola nedávno spustená kampaň Daruj si úsmev a podpor svoje lokálne kino. Pomocou online nákupov rôznych foriem predplatného je možné pracovníkov Kina Úsmev podporiť – zisky kampane budú nápomocné pri jeho znovuotvorení. Dostupné sú formy predplatného na jeden film alebo aj firemné balíčky pre nových biznis partnerov. Kino Úsmev sa zároveň v nadchádzajúcich dňoch plánuje zapojiť do online platformy pre virtuálne premietanie filmov doma v spolupráci s pražskými kinami Aero, ako vysvetľuje riaditeľ Lukáš Berberich:

„Virtuálne premietanie Moje kino LIVE predstavuje šancu zdieľať nadšenie pre kinematografiu v online svete. Premietanie sa uskutočňuje každý večer o 20:00 a pripojení môžu na konci filmu spolu diskutovať o daných tituloch a zároveň ľubovoľne prispieť akémukoľvek kinu, ktoré je do služby zapojené. Keďže sme v tejto mimoriadnej situácii museli úplne prerušiť prevádzku kina a baru, dávame našim divákom a podporovateľom možnosti, ktoré nám pomôžu dostať sa cez toto náročné obdobie a rozbehnúť chod Kina Úsmev hneď, ako to bude možné.“

Výmenníky

Pravidelné kultúrne akcie sa počas pandémie zastavili aj v košických Výmenníkoch. Ich aktivity sa tieto týždne ale prekvapivo nekončia – v spolupráci s Magistrátom mesta Košice si kultúrni operátori vo Výmenníku Štítova zriadili výdajňu pripravených materiálov pre šitie rúšok, ktoré si občania môžu osobne vyzdvihnúť trikrát do týždňa, a to pondelok, stredu a piatok v čase od 9:00 do 12:00. Dobrovoľníci a pracovníci Výmenníkov zároveň rozvážajú už ušité rúška do zariadení, kde je to potrebné, ako napríklad domovy dôchodcov či nemocnice. Projektový manažér Výmenníkov, Matúš Binc, opisuje aktivitu výdaja rúšok prostredníctvom tímu Výmenníkov:

„Je to cesta k ľuďom priamo na sídliskách. Hľadali sme možnosť ako pomôcť, a kedže fungujeme komunitne, využili sme skutočnosť, že sme k občanom najbližšie. Oslovili sme dobrovoľníkov, aby sme mohli rúška distribuovať tým, ktorí to teraz potrebujú najviac. Ak teraz nemôžeme pracovať na rozvíjaní kultúry v meste, aspoň takto sa snažíme pomôcť Košiciam.“

Poď na dvor

Komunita Poď na dvor je na košickom Severe známa kultúrnymi a spoločenskými aktivitami, do ktorej sa zapájajú obyvatelia v okolí Kisdyho ulice. Rozhodli sa reagovať aj na súčasnú situáciu spojenú s ochorením koronavírusu, a to najmä s ohľadom na starších občanov. Podľa členky komunity, Ivany Skoumalovej, sa chceli spoločne zamerať na ľudí, ktorí majú obmedzenejší prístup k informáciám na internete alebo nemajú rodinných príslušníkov, ktorí by im v tomto čase mohli pomôcť. Vytvorili preto informačné letáky, ktoré vysvetľujú prevenciu proti koronavírusu s patričnými opatreniami:

„Komunita by mala fungovať aj v takýchto momentoch, nielen keď sa dejú dobré veci. Mysleli sme na našich susedov, ktorí nemusia mať dostatok informácií a zdráhajú sa požiadať o pomoc. Chceli sme týchto ľudí upozorniť na fakt, že sme im k dispozícii a môžu s nami rátať, ak napríklad potrebujú nakúpiť. V okolí sme vylepili letáky s našimi telefónnymi číslami a podporili ďalších členov komunity, aby urobili to isté vo svojich domoch. Inga Kepková tiež ušila už dve várky rúšok, ktoré umiestnila na Kisdyho dvore v informačnej tabuli a sú zadarmo. Je vidieť, že kolektívna práca je v tomto čase nevyhnutná.“

Slovenský Červený kríž

Heslo „Spolu pomôžeme“ sa počas globálnej pandémie v Košiciach jednoznačne osvedčuje. Slovenský Červený kríž na svojich sociálnych sieťach pravidelne zverejňuje výzvy pre dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomáhať s rozvozom obedov, so starostlivosťou o repatriantov zo zahraničia ubytovaných na Medickej ulici, opatrovateľskou činnosťou, výdajom a šitím rúšok zadarmo či darovaním krvi. Okrem iného letákmi informujú občanov o dodržovaní pravidiel spojených s prevenciou proti ochoreniu koronavírusu. Zuzana Jusková, riaditeľka Územného spolku SČK Košice – mesto, komentuje:

„V tejto mimoriadnej situácii, v akej sme sa ocitli, je príjemným prekvapením, koľko ochotných dobrovoľníkov chce pomôcť. Aj napriek nariadeniam, že najbezpečnejšia prevencia je ostať doma, sa snažia zapojiť do aktivít Slovenského Červeného kríža a byť na úžitok tým, ktorí sú doma a potrebujú našu pozornosť. Sme v úzkom kontakte s krízovým štábom a podľa požiadaviek vieme zabezpečiť dobrovoľníkov pre ďalšie služby. Rúška sme v posledných týždňoch tak mohli rozposlať do detských domov i zariadení núdzového bývania. Prostredníctvom jedální Slovenského Červeného kríža v častiach Sever, Staré mesto a Západ robíme donášku obedov pre poberateľov starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku nad 70%.“

Máš tip na ďalšiu službu počas pandémie v Košiciach? Ozvi sa nám na hello@invisiblemag.sk.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať