Nekonečne veľa možností na bicykli v Košiciach
Na dvoch kolesách ďalej zájdeš. Mapovanie cyklistických komunít mesta zahŕňa rôzne typy zážitkov – jazdy na starých favoritkách, stretnutia na rohu Kuzmányho a Škultétyho, kávu na konci Hlavnej ulice v lokálnej kaviarni, cyklo-obchody, zákutia Bankova a sieť certifikovaných single trackov, natieranie dosiek lazúrou pre novú tribúnu, pump tracky a detskú bikrosovú dráhu.
Mestská cyklistika / Dutch Bikes / Mišo Bradovka
Na samom konci Vítezovho dvora plného terás a second-handov sa nachádza drevený stôl a naokolo holandské bicykle. Sedia tu štyria chalani a vítajú priateľskou atmosférou. Majiteľ Dutch Bikes, Mišo Bradovka, pri rock ‘n’ rolle vysvetľuje, ako funguje mestská cyklistika v historickom centre Košíc. „Mestské jazdenie narastá každým rokom, čo vidno na návštevnosti tunajších i zahraničných zákazníkov,“ tvrdí Mišo. Nie je pochýb, že pýchou Košíc je Hlavná ulica, čo podľa Miša prispieva k samotnému zážitku z jazdenia: „Krása historického mesta umocňuje cyklo pôžitok. Holandský bicykel prináša neuveriteľnú pohodu, kedy je čas obzrieť si mesto, staré centrum a jeho budovy.“
Trailová cyklistika / KE.CY / Zoran Bosák
Ráno na Bankove sa začína so Zoranom Bosákom na parkovisku. Spoločne s ďalšími ľuďmi pred pár rokmi založil občianske združenie KE.CY, vďaka ktorému v okolí mesta budujú single tracky pre jazdenie v lesoch. Je jasné, že kolektívna snaha o zmenu vedie k úspechu, o čom svedčí účasť na single track kempoch a súčasný stav trailového jazdenia v Košiciach. „Košické lesy sú rozlohou druhé najväčšie mestské lesy v Európe. KE.CY získalo povolenie pracovať na Bankove, ktorý teraz vnímame ako vlastný výklad v obchode – práve tu sme chceli ukázať, čo chceme. Máme v našom tíme ľudí, ktorí sú certifikovaní trail builderi pod IMBA (International Mountain Bicycling Association) a vedú semináre o tom, ako trail v lese budovať. Treba napríklad dodržiavať určitý sklon, aby sa zamedzila vodná erózia, alebo neodvodňovali lesy. Dôležité je tiež, aby sa trail používaním neopotreboval a umelo sa nezasahovalo do lesnej plochy. Používame iba prírodný materiál, ktorý v lese nájdeme.“
Zúčastniť sa single kempu môžeš aj ty, organizujú sa pravidelne. Viac info nájdeš tu.
BMX / Bikros Furča / Mišo Tomčo
Kde je krajší pohľad na zapadajúce slnko než z furčianskeho kopca? Neďaleko sa nebojácne premáva asi päťročný chlapec s rýchlou koordináciou pohybov na vlnovkových kopčekoch a vysokom oblúku uprostred panelákovej scenérie. Strach vraj nemá a párkrát aj spadol. Týchto chalanov vedie ich oficiálny BMX tréner klubu Košický šarkaň, Maťo Maurer.
Desaťnásobný, skromný majster Slovenska, Mišo Tomčo, v rozhovore opisuje košický bikros, v ktorom pôsobí už zhruba dvadsať rokov: „Chodieva sem kopec detí zo sídliska, cross-country cyklisti a sú tu vítaní aj jazdci z každého iného odvetvia. Táto dráha nás všetkých spája. Preteky mávame raz za rok a dokonca tu aj viackrát boli Majstrovstvá Slovenska v bikrose.“
Ak si chceš vyskúšať bikros jazdu v Košiciach, kontaktuj členov klubu Košický šarkaň.
Freestyle cyklistika / Dirt Park Drábová / Martin Boršč
Len zopár metrov za KVP činžiakmi. Lazúrou sa tu natierajú dosky pre novú tribúnu, čaká sa na vyschnutie hliny po nedávnom daždi, a všetko nasvedčuje príprave sa na blížiace preteky. Hneď vedľa pump-trackov Maťo Boršč vysvetľuje, ako sa vyvinulo občianske združenie Enjoy the Ride. V rámci tohto združenia sa spolu s ostatnými dobrovoľníkmi už od roku 2012 venuje výstavbe Dirt Parku na sídlisku Košického vládneho programu.
„Vďaka dotáciám sme mohli postaviť molitanový bazén, altánok a postupne aj iné časti Dirt Parku. Minulý rok bol freestyle bmx uznaný ako olympijský šport, takže by sme si tu v budúcnosti chceli otvoriť školu a trénovať deti. Chceme, aby tu po nás niečo ostalo. Na to ale treba priniesť akúsi osvetu pre rodičov, aby vedeli, že tento šport je asi tak rovnako nebezpečný ako iné. Je to taká gymnastika na bicykli. Práve kvôli tomu sa skok trénuje aj stokrát na pene,“ hovorí Martin. Združenie má v pláne rozšíriť svoju plochu na priľahlej lúke, na čo bude ešte treba vynaložiť mnoho úsilia a energie. Ochotne prijímajú akýchkoľvek dobrovoľníkov.
Máš záujem o zveľaďovanie Dirt Park Drábová? Prilož ruku k dielu.
Fixky / Jaro Matej
Spomedzi viacerých druhov cyklistiky prevládajúcej v Košiciach, sa zdá fixkárska komunita tou najzáhadnejšou. Ide o bicykel samotný – fixka, alebo fixie, dáva jazdeniu úplne iný rozmer, učí jazdca predvídavosti, a vymedzuje možnosť použitia brzdy. Keď prestaneš pedálovať, fixka ťa môže aj vykopnúť zo sedadla. Práve to je to, čo robí tento urban style cycling tak adrenalínovým.
Jara Mateja nám odporučili ako najstaršieho košického fixkára. Spoločne s neoficiálnym spolkom Dutch Bikes sme sa vybrali na podvečerno-nočné fix bajkovanie. Svetlá ulice, šum tenučkých pneumatík a opustená Štúrova. Tu sa v prostredí čerstvého asfaltu a zhrdzaveného žeriavu pretekajú chalani s dievčatami na fixkách, kým sa ich fotograf na ‘pošťákovi’ snaží zachytiť z rôznych uhlov. „Fixka nie je bicykel o výhodách, ale naopak, o nevýhodách. Všetko robíš nohami, šliapeš, spomaľuješ, skiduješ. Predná brzda je iba poistka,“ vraví Jaro. „Záleží na pevnom prevode, ktorý si človek zvolí. Časté trasy pre fixky sú na Podhradovej, na Moyzesovej ulici, cez Mlynský náhon, do Barce, na Terase. Ideálne je to za tmy v piatok večer, keď je málo áut.“
Pridaj sa k fixkárom Košíc aj ty. Bez brzdenia ťa príjmu medzi seba.
Pridaj sa k akejkoľvek komunite aj ty. Bookni si izbu s nami. Ako hosťa Invisible Hotel ťa predstavíme nielen cyklo komunitám v meste, ale dostaneš aj zľavu na požičanie bicykla. Špeciálne poďakovanie pri výrobe článku patrí Bicycle Garage a Tomášovi Holubovi.