Kresebné diela z košického ateliéru – svet umelkyne Svetlany Fialovej

Zatúlali sme sa do útrob ateliérov na Strojárenskej ulici. V tejto zapratanej miestnosti sa svojej tvorbe venuje mladá umelkyňa i akademička Technickej univerzity v Košiciach – Svetlana Fialová. O čom premýšľa nositeľka prestížnej britskej ceny Jerwood Drawing Prize? Ako vníma mesto, odkiaľ pochádza, a ktoré motívy najčastejšie prenáša do svojich kresebných diel? A kde si jej umenie vieš pozrieť teraz, ale aj o 20 rokov? V nasledujúcom článku sa dozvieš o pohľade na obľúbené témy tejto medzinárodne uznávanej umelkyne.

Mesto a inšpirácie

Svetlana je príkladom prepojenia sveta umelca s ďalším zamestnaním. Ateliér na Strojárenskej ulici sa postupom času napĺňa jej výtvormi. Mesto je pre ňu inšpiratívne počas všetkých ročných období – v zime sú podľa nej Košice dobrým miestom na prácu a tvorbu, v lete sú zase ako prímorské mestečko s terasami, ulicami plnými ľudí, barmi a reštauráciami. Aj keď tu žije takmer celý rok, no často z mesta odchádza na zahraničné stáže. Ako sama hovorí, pohybovanie sa medzi domovom a medzinárodnými rezidenciami vplýva pozitívne na jej tvorivý život: „Snažím sa mať kontakt so zahraničím, no najmä s väčšími mestami, ktoré ma inšpirujú. Na umeleckej rezidencii som doposiaľ bola v Kalifornii či Švédsku. Jednu zimu som strávila v japonskom Tokiu prostredníctvom K.A.I.R. a Creative Industry Košice.“

Práca s mladými ľuďmi

Za jeden zo svojich stimulov Svetlana považuje akademickú pôdu, kde aktívne pôsobí na mieste odbornej asistentky a tím ľudí na Technickej univerzite v Košiciach. Po ukončení doktorandského štúdia na bratislavskej VŠVU sa popri práci vo svojom ateliéri venuje výučbe predmetov všetkých ročníkov v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby na Fakulty umení. Tvrdí, že zdrojom inšpirácie je pre ňu aj čas strávený pri jednoduchom obede s kolegami. Ten často býva naplnený metafyzickými debatami: „Ponárame sa do tém, ktoré presahujú rámec bežných školských či kolegiálnych okruhov. Rozprávame sa o umení, ale aj o zmysle života a základných bytostných otázkach človeka. Pri učení ma naopak veľmi motivuje kontakt s mladšou generáciou a ich pohľad na svet – to, o čom rozmýšľajú. Zaujíma ma ich skúsenosť.“

Postavenie ženy

Svetlanu zaujíma postavenie ženy v spoločnosti alebo aj v školstve. Vníma silné zastúpenie študentiek umenia, ktoré však často nemajú záujem o pôsobenie na akademickej pôde. Spomína, že ateliér viedla v Košiciach doposiaľ iba jedna žena a situácia v hlavnom meste je podobná. Vedúce pozície vykonávané ženským pohlavím sa akoby strácali: „Svoje študentky sa v tomto smere snažím motivovať tak, aby videli, že spôsob, akým sa rozhodnú žiť, je v ich vlastných rukách. Kombinácia doktorandského štúdia, asistentského miesta, ateliéru a vlastnej tvorby, aj po škole, môže fungovať úplne prirodzene a jednoducho. Dôležité je, aby mysleli a sústredili sa na to, na čom im naozaj záleží, a podľa toho sa zariadili.“

Médium kresby

Svetlanine obrazy sú typické svojou hrou čiar a paralelných svetov reality a ilúzie. Stovky tvárí, viacvrstvové dejové línie, dlane, rozpité farby, čierne skice. O tomto druhu média, ktoré pre svoju tvorbu zvolila, tvrdí, že sa s ním zatiaľ stotožňuje najviac: „Ku kresbe som sa dostala prirodzene, akoby oblúkom po období experimentov s inými médiami. V poslednom čase kreslím najmä airbrushom, tušom či olejovými pastelkami.“

Témy a motívy v kresbe

Voľná tvorba je u Svetlany Fialovej prioritou, no stopercentný výkon v dielach zhotovených na zákazku, je samozrejmosťou. Jednou z posledných bola obálka pre knihu jedného z najznámejších izraelských autorov, Etgara Kereta. Momentálne pracuje na ilustráciách pre newyorské vydavateľstvo Emmemm Publishing. Nás zaujímalo, ako Svetlana vyberá témy, s ktorými pracuje a ktoré chce kresbou znázorniť: „Väčšinou to mám tak, že zobrazujem a komentujem svoje okolie a vlastný život. To všetko potom zhustím do obrazu. Tie kresby sú preto také zaplnené motívmi a sub-motívmi, pretože celý príbeh alebo emóciu potrebujem dať do jedného formátu. Tak to je, až kým sa nevyčerpám a nie je znázornené všetko, čo som chcela. Nepracujem so sériami, a tak sú moje výtvory často solitérmi. Potom sa posuniem na ďalšiu tému.“

Technicom

Jedna z najnovších budov Technickej univerzity v Košiciach, Technicom, sa pýši nielen moderným interiérom, no taktiež novou umeleckou inštaláciou od Svetlany. Priamo v Technicome na nej pracuje už od roku 2018, a to hneď niekoľko-plošne. Ide konkrétne o vyobrazenie Svetlaniných kresieb pomocou inštalačných káblov pripevnených o príchytky na viacerých podlažiach vnútorného priestoru budovy. Svetlana má z tohto projektu radosť a tvrdí, že ju potešilo oslovenie architektom Štefanom Zahatňanským: „Dúfam, že umelecké intervencie sa budú v nových stavbách objavovať častejšie.“ Dizajn tohto vedecko-technologického parku predstavuje nežnú kresbu znázorňujúcu tváre či ruky a motív dotyku, rozhovoru. V budove sršiacej industriálnym materiálom sa tieto káblové vyobrazenia snažia zjemniť výhľad na horné poschodia. Stačí si len odskočiť na Němcovej 5.

Hľadáš novú turistickú destináciu? Dizajnové izby Invisible Hotela ti odkryjú tajné príbehy späté s mestom Košice. Svoju izbu si rezervuješ tu.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať