Prírodné záhrady ako arteterapia? Alternatívy Ekocentra SOSNA so Silviou Szabóovou
Mimovládne ekocentrá na Slovensku sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Jediné vo východnej časti krajiny sa nachádza v Družstevnej pri Hornáde, vzdialené jedenásť kilometrov od Košíc. Manželia Szabóovci sa tu už od roku 2008 venujú alternatívnym formám vzdelávania v oblasti zážitkovej a alternatívnej pedagogiky, pestovania, dizajnu prírodných záhrad, spracovania bylín i environmentálnej výchove. Ich občianske združenie pritom funguje už 28 rokov. Ako sa dá stráviť čas v SOSNE?
Klimatická prírodná záhrada
Ekologické vzdelávacie centrum SOSNA vzniklo, keď sa v roku 2008 podarilo získať do bezplatného prenájmu pozemok v Družstevnej pri Hornáde. Niekoľkoročnou činnosťou sa členom, dobrovoľníkom a nadšencom podarilo vybudovať nielen samotné centrum a prírodnú stavbu Hobitieho domu, ale aj veľkú medzinárodne certifikovanú prírodnú záhradu. Dizajnovými riešeniami ukazujú na možnosti zmierňovania klimatickej zmeny a potrebnú pozitívnu zmenu konania zo strany ľudí, ako vysvetľuje spoluzakladateľka združenia, Silvia Szabóová.
„Naše ekologické vzdelávacie centrum vedľa prírodnej záhrady je izolované slamou, ovčou vlnou, technickým konope, fúkanou buničinou. Ľuďom, ktorí nás vyhľadávajú, ponúkame ukážky možností takej výstavby, ktoré neznásobujú účinky ľudskej alebo priemyselnej činnosti. Naopak, využitie miestnych a prírodných materiálov pôsobí pozitívne na zmenu klímy, proti povodniam, suchu. Propagujeme princípy permakultúry, prístup, ktorý spája záhradu a dom do funkčného prírodného celku. Ide o záhradu, ktorá je užitočná nielen pre človeka, ale aj vtáctvo a pôdne živočíchy. Ľudia o ne aktuálne prejavujú zvýšený záujem, pretože časť z nich už omrzeli dokonalé trávniky a kosačky. Pravidelne preto organizujeme kurzy na tvorbu prírodných záhrad.“
Od trampských hnutí k lektorovaniu
Občianske združenie SOSNA vzniklo pred 28-mimi rokmi ako jedna z prvých mimovládnych organizácií v krajine. Silvia hovorí, že ich víziou bolo vybudovať priestor, kde si ľudia budú môcť naživo vyskúšať a prezrieť riešenia, aké ponúkajú. Dvaja zamestnanci, päť externých lektorov a približne dvadsať dobrovoľníkov sa okrem iného podieľajú na kurzoch a prednáškach, zážitkových programoch, školeniach pre dospelých a festivaloch. Zákazky im prichádzajú často od súkromných majiteľov domov, ktorí chcú zvoliť novú alternatívu prírodnej záhrady alebo škôl, ktoré sú pripravené zmeniť svoje školské dvory a učiť aj vonku, v prírode.
Keď manželia Szabóovci pred takmer 30 rokmi zakladali občianske združenie, boli súčasťou trampského hnutia a často chodievali do hôr. „Boli sme mladí s dvoma deťmi a naším snom bolo zariadiť si život tak, aby sme mohli zamestnávať samých seba a zároveň sa venovať tej sfére, ktorá sa nám páči. Ja som vždy chcela učiť a splnilo sa mi to práve tu. Som lektor a učím ďalších ľudí všetko, čo som sa o prírode, možnostiach zmeny, pestovaní, ale aj netradičnej výučbe naučila. Ide o štýl, o ktorom hovoril sám Ján Amos Komenský – učenie hrou, prostredníctvom zážitku. Chceme ukazovať, že vytvoriť niečo užitočné sa naozaj dá. A ešte to aj môže chrániť životné prostredie.“
Do Hobitieho domu sa zmestí aj 35 ľudí
Okrem výstavby veľkoplošnej záhrady sa ekocentrum pýši tiež výnimočnou raritou – Hobitím domom, v ktorom sa pravidelne konajú zážitkové programy, ženské kruhy, premietania, prednášky a dokonca aj hudobné koncerty. Prekvapivo sa do malého domčeka dokáže zmestiť aj cez 30 ľudí. Hlinenú podlahu domu zdobia mandaly z recyklovaných kachličiek z lokálneho veľkoobchodu s keramikou, ktoré vytvorila študentka zo Strednej umeleckej školy v Košiciach. Predná hlinená stena domu zahŕňa systém solárneho kúrenia, tzv. Trombeho stenu – ide o načierno namaľovanú stenu s prieduchmi, ktorá zohrieva prichádzajúci vzduch a vykuruje miestnosť za stenou. Energetické alternatívy sú tiež jednou z možností, čo sa dá v SOSNE naučiť. Zimné meranie s vonkajšou teplotou -6°C odhalilo vyhriatie miestnosti až na 18°C.
Prepojenie oblastí & terapeutické záhrady
SOSNA organizuje niekoľkokrát do roka jarné a jesenné festivaly, prírodno-umelecké sociálne festivaly či festival zodpovedného cestovania Iné cesty. Silvia zdôrazňuje, že postupom času sa ich zameranie rozšírilo na viacero oblastí, ktorým sa v ekocentre snažia dať priestor na realizáciu: „Nezáleží nám len na životnom prostredí a ekologických alternatívach. Dávame pravidelne priestor umeniu a kultúre a veríme, že prepojenie viacerých sfér prináša často nečakané výsledky. Napríklad organizujeme rôzne story-tellingové workshopy, aby sme do povedomia ľudí prinavrátili rozprávania príbehov. Ide o činnosť, ktorá podporuje komunikáciu, fantáziu, upevňovanie hodnôt. S tým súvisí aj využívanie prírodných záhrad na arteterapiu. Ide o tzv. terapeutické záhrady, pobyt v ktorých je vo viacerých iných krajinách preplácaný štátom, u nás však zatiaľ nie. Ľudia si takýmto spôsobom liečia fyzické ťažkosti, ale aj psychické poruchy a choroby ako depresiu či ADHD. Upokoja sa, dotýkajú sa prírodných materiálov a tvoria. Zažívajú niečo konkrétne a zároveň abstraktné, čo im pomáha v zlepšení ich stavu,“ opisuje Silvia.
„Milujem zisťovať nové veci. Nasávam informácie, nežijem v minulom storočí. Baví ma život taký, aký je a aký sme si ho spravili. Na miske váh medzi dobrou a menej prospešnou vecou mi nikto nezabráni vybrať si tú, ktorá nemá negatívny dopad na svet človeka a prírodu. Stále sa chceme posúvať ďalej a po 30-tich rokoch sme si už prešli mnohými etapami. Chcem vedieť, čo nás čaká ďalej.“
Solárna sušička z okien
Ekocentrum SOSNA spolupracuje s viacerými košickými organizáciami, ktoré sa venujú deťom, tiež s hrnčiarmi, tanečníkmi a hudobníkmi. Na pozemku sa nachádza hlinená pec na keramiku alebo aj posúchy či pizzu i pestovacie záhony s šalviou, amarantom, pažítkou, mätou a desiatkami ďalších liečivých bylín a korenín. Princíp fungovania prírodnej záhrady je simulovať podobné prostredie, aké je v otvorenej prírode. Pri kosení napríklad nekosia všetko – nechávajú priestor pre lúčne kvety a trávu, aby sa kvety dokázali vyrovnať s vlahou a predišli suchu alebo sa vyhýbajú pravým uhlom, ktoré príroda nepozná. Využívajú solárnu energiu, ktorá je zadarmo, zriadili solárnu sušičku, ktorá funguje na rovnakom princípe ako Hobití dom na vykurovanie. V SOSNE sa majitelia snažia zrecyklovať každý nespotrebovaný, odpadový materiál – pri tejto sušičke napríklad použili staré okná ako jednotlivé zásuvky pre sušenie.
Trombeho stena – princíp solárneho kúrenia Solárna sušička s využitím starých okien
Kritické myslenie a zážitkové programy
Osobitnou kategóriou sú aktivity venované deťom a učiteľom, ktoré sa zameriavajú na environmentálnu výchovu. Zahŕňa to napríklad tree balancing, kedy sa deti učia pracovať s rovnováhou na ihrisku. Pri jeho budovaní bol použitý odpadový materiál ako skruže, staré pneumatiky, kmene a brvná. V SOSNE v prvom rade dbajú na samostatné myslenie a vlastný názor detí.
„Chceme deti učiť myslieť samé za seba a podporujeme ich kritické a systémové myslenie, samostatné rozhodovanie. Aby sa nesnažili iba vyhovieť rodičom, riaditeľovi alebo inému vzoru. Ukazujeme im, že najdôležitejšie je veriť svojmu úsudku a urobiť správne rozhodnutie. Deti sa u nás zababrú, hrajú sa v hline a odchádzajú špinavé, ale šťastné. Volám to číra radosť – niektorí ľudia si takéto emócie nedovolia kvôli okoliu či očakávaniam. Deti u nás zažívajú kontakt s prírodou, niečo, čo pomaly v rodinách vyprcháva a my sa ich do tohto sveta snažíme znova navrátiť,“ hovorí Silvia.
Príď na návštevu do Košíc a spoznávaj miesta, ktoré skrývajú neviditeľnú hodnotu mesta tak ako Ekocentrum SOSNA. Izby Invisible Hotela sa nachádzajú v jeho 11-kilometrovej blízkosti.