Ako vyťažiť z obdobia koronavírusu čo najviac podľa akrobatky, sprievodcu či dirigenta

Takmer dva mesiace sa slovenská spoločnosť ocitla bez vymožeností, ktoré boli dovtedy samozrejmosťou. Reštaurácie, bary, športoviská, fitness centrá, nákupné strediská, plavárne či stretnutia väčších skupín ľudí sú naďalej zakázané. Na druhej strane obmedzenia vytvárajú ľahšiu cestu k vynaliezavým riešeniam. Zrazu máme dostatok času splniť odkladané úlohy a práce. V období pandémie ľudia trávia viac času v prírode, aj s outdoorovým či indoorovým športom. Akým aktivitám sa venujú Košičania? Odpovedajú legendárny sprievodca Milan Kolcun, umelkyňa Svetlana Fialová, koncertný majster Maroš Potokár, vzdušná akrobatka Ariadna Vendelová a zakladateľka prírodnej kozmetiky Monika Bullová.

Milan Kolcun / sprievodca, moderátor, spisovateľ

Teším sa zo spomalenia, ktoré za posledné mesiace nastalo. Niekedy mi to pripadá, ako predĺžený sviatok. Ráno vstanem bez budíka a v diári nemám naplánované nič. Môžem si spontánne robiť (v rámci možností), na čo mám práve chuť. Vnímam skutočnosť, že okolie je v zásade disciplinované a cítim v tom akúsi spolupatričnosť. Uvedomujem si, koľko vecí sme vlastne nepotrebovali a dá sa bez nich žiť. V uliciach je teraz menej áut, čo spôsobuje lepší vzduch a uľahčuje mi každodenné bicyklovanie i prechádzky. Je to podľa mňa čas na premýšľanie o živote i jeho duchovnej dimenzii – máme priestor uvedomiť si, ako konzumne sme žili a koľko sa zbytočne cestovalo a plytvalo materiálnymi vecami.

Čo sa týka môjho voľného, pracovného času, konečne som sa dal na písanie, ktoré som vždy odkladal kvôli iným veciam. Píšem knihu Košice na každý deň, v ktorej bude 366 tipov, čo robiť v meste. Napríklad v deň narodenín niektorého z umelcov, navedie čitateľa na prechádzku k jeho dielu, pričom sa o umelcovi i o diele dozvie pár zaujímavostí. S touto knihou človeku neujde žiadny festival či každoročne sa opakujúca akcia. Keďže nemôžem robiť potulky, zverejňujem svoje staršie mini dokrútky o meste, ktoré som nakrúcal pre TV Košice.

Ako sa stať legendárnym sprievodcom? Na veži historickej radnice s Milanom Kolcunom

Svetlana Fialová / umelkyňa

Keďže už pred vypuknutím koronavírusu bola moja čerstvá materská dovolenka v istej forme čiastočnou izoláciou, nevnímala som náhlosť prechodu z rozlietaného životné štýlu do režimu “som doma”. Venujem sa hlavne starostlivosti o dcérku, ktorá sa narodila minulý rok, trochu kreslím, opatrne cvičím jogu, veľa čítam, dokonca som začala aj písať. Pozitívne na aktuálnej situácii vnímam fakt, že otec mojej malej dcéry môže byť vďaka home officu teraz doma s nami.

Myslím si, že v rámci domáceho prostredia potrebujeme ako spoločnosť veľa trpezlivosti, vzájomnej tolerancie a humoru. Mali by sme sa sústrediť najmä na to, že nejde iba o prechodnú krízu, ale pravdepodobne aj predohru na klimatickú krízu a postupný rozpad sveta v podobe, ako sme ho doteraz poznali, ak sa náš prístup k životu na Zemi nezmení.

Kresebné diela z košického ateliéru: svet umelkyne Svetlany Fialovej

Maroš Potokár / koncertný majster a dirigent ŠfK

Aj keď sme sa mnohí radikálne odstrihli od práce, ktorou sme boli dennodenne pohltení a zvykli čakať niekedy na voľný deň aj mesiace, zistili sme, že nám práca chýba oveľa viac ako sme si možno mysleli. Mňa osobne táto situácia zastihla ozaj v najvyťaženejšom období sezóny, pretože okrem koncertov Štátnej filharmónie Košice som sa v tom čase už nachádzal v ostravskom divadle, kde som sa ako dirigent podieľal na príprave nových premiér opery i baletu. Veľké množstvo času, ktoré teraz trávim doma mi pri cvičení na husle umožňuje pustiť sa aj do náročnejších opusov, ktoré vyžadujú svoj čas a kontinuitu. Mám konečne viac času aj na počúvanie hudby a spoznávanie nového repertoáru vo všetkých druhoch a žánroch vážnej hudby ktorým sa venujem. Na rad prišlo aj niekoľko knižných titulov, ktoré boli dlho odsúvané na obdobie “keď bude čas” a taktiež chcem pokračovať v štúdiu cudzích jazykov, ktorým som sa v posledných rokoch okrajovo venoval.

Snažím sa správať zodpovedne, a to sa týka vychádzania z domu, množstva nákupov, nosenia rúška, alebo stretávania sa s rodinou či priateľmi. Minimalizujem svoje potreby na to najnevyhnutnejšie. Verím, že to takto zvládneme, obmedzenia pominú a čo najskôr sa budeme môcť vrátiť postupne aj do koncertných sál.

Koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice sa stal vo veku 25 rokov. Nielen o vážnej hudbe s Marošom Potokárom

Monika Bullová / zakladateľka prírodnej kozmetiky

Tým, že máme viac času byť sami so sebou, prehodnocujeme svoj život po každej stránke – to vnímam ako najsilnejšie pozitívum súčasnej doby. Uvedomujeme si pracovné priority alebo aj v každodennom živote. Svojej práci pre Fressia – telová cukráreň sa venujem aj napriek terajšej situácii s možnosťami, ktoré mám aktuálne k dispozícii. Veľa úradných záležitostí, ktoré sú pre mňa dôležité, sa pozastilo, a tak ma táto situácia učí nezaoberať sa tým, čo neviem ovplyvniť. Mojím heslom sa stalo „netlačiť na pílu, ale nezaspať na vavrínoch“.

Najlepším liekom na obdobie koronavírusu je podľa mňa vďačnosť za to, čo máme, aj keď sú tieto podmienky značne obmedzujúce. Je to tiež uvedomenie si a vďaka za pomoc ľuďom, ktorí pracujú v zdravotníctve. Zaujímavé sú aj predsavzatia – doma si môžme vyskúšať zmeniť nejaký svoj návyk, zlozvyk. Využiť karanténu čo najefektívnejšie a vyjsť z nej do sveta múdrejší.

Toto je 6 výnimočných žien, ktoré vedú nápadité workshopy v Košiciach

Ariadna Vendelová / vzdušná akrobatka

Lock-down v súvislosti s koronavírusom priniesol vynútenú, ale nie nevítanú príležitosť pre spomalenie životného tempa. Pozitívne vnímam hlavne otvorenie priestoru pre nové perspektívy, pozastavenie sa, čas a pokoj na introspekciu a rekapituláciu uplynulého životného obdobia. Je to tiež príležitosť pre budovanie nových vízií pre budúcnosť, ktorá bude iná, ako svet, ktorý sme doposiaľ poznali. 

V uplynulých týždňoch som sa snažila prevažne oddychovať a urobiť si v sebe poriadok, čo považujem tiež za dôležitý aspekt práce na sebe. Aj keď väčšina mojej pracovnej realizácie sa odohráva v kontakte s ľuďmi, existujú činnosti a úkony, ktoré môžem vykonávať aj v tomto období z domu. Zahŕňa to rôznu počítačovú a online činnosť, triedenie dokumentačných materiálov, update web stránok, portfólií ako i tréningová príprava v domácich podmienkach.

Každý by sa mal sústrediť na udržanie duševnej a fyzickej pohody, aby táto kríza nezanechala na ľuďoch priveľké emočné a psychologické dôsledky. Dá sa to prekonať pomocou vytvorenia si, či navráteniu sa k zdravému a priaznivému rytmu života, príležitosti pre viac odpočinku a vychádzky do jarnej prírody, utužovaniu vzťahov s najbližšími. Až v čase krízy si človek uvedomí, aké sú naozaj jeho/jej hodnoty. A aj keď tieto uvedomenia môžu byť veľmi náročné a bolestivé a môžu narušiť staré štruktúry nášho fungovania, verím, že v prerode sa skrýva niečo nové a krásne.

Ariadna Vendelová si plní sen o centre vzdušnej akrobacie s La Lyra Academy

Zaujal ťa tento článok? Ďalšie Tipy piatich Košičanov nájdeš tu. Čoskoro pripravujeme nové články, stay tuned!

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať