V Košiciach sa otvára akadémia podľa vzoru dánskeho vzdelávania
Mladí ľudia na Slovensku sa cítia byť nevypočutí. A tak sa môže stať, že si vypočutie nájdu inde, napríklad na školách v zahraničí. Myslí si Terézia Dominika Lukáčová, spoluzakladateľka akadémie pre stredoškolákov I AMbitious. Tento neformálny vzdelávací program rozvíja stredoškolákov, učí ich zručnosti 21. storočia, ponúka im prax vo firme, mimovládke i samospráve a umožňuje realizovať vlastné nápady. Tento rok sa prvýkrát otvoril aj v Košiciach a prihlásiť sa dá do konca apríla.
Akadémiu I AMbitious založili tri stredoškoláčky a inšpirovali sa pritom úspešným dánskym systémom vzdelávania. Na začiatku to bol iba taký projektík pre spolužiakov, po štyroch rokoch je z toho nadupaná akadémia plná odborníkov, ktorá spolupracuje s neziskovkami, firmami a samosprávami. Ako to v I AMbitious prebieha? „I AMbitious je doplnok pre aktívnych a ambicióznych študentov stredných škôl. V prvom rade im ponúka prax v neziskovom, verejnom aj súkromnom sektore. Vďaka nej spoznajú organizácie a ľudí, môžu sa od nich veľa naučiť a zároveň ich nasledovať. Program I AMbitious Academy nie je len o jednotlivcoch, je o tímovej práci, komunitnom myslení, občianskom aktivizme, o lepšej budúcnosti. Študenti sa u nás formujú, prichádzajú s novými nápadmi, zisťujú, kým sú, čo chcú naozaj robiť, že je tu mnoho inšpiratívnych ľudí a organizácií a že nemusia utekať za prácou do zahraničia,“ hovorí Terézia.
Podľa jej skúseností sa mladí ľudia na Slovensku cítia nevypočutí a príliš často im autority hovoria, že v takom mladom veku nemôžu ešte nič dokázať a zmeniť. „Ale je veľa vecí, ktoré by chceli zmeniť, no narážajú na nezáujem z okolia, keď ich stopne učiteľ, zástupca, riaditeľ, mesto, atď. A povedia im, na toto máte čas, venujte sa škole a štúdiu, takéto aktivity a angažovanosť prídu v budúcnosti.“ Prístup v I AMbitious je úplne opačný. Nielen že sú vypočutí, ale ich nápady sa už realizujú v praxi. „V minulom ročníku navrhovali, ako by mala vyzerať stratégia Zelenej župy pre Trnavský samosprávny kraj a dnes ide samospráva tento projekt realizovať. Urobili skvelú prácu a celý čas mali k dispozícii konzultácie s expertmi. Tento rok pracujú na projektoch pre Martinus, Slido či Tatrabanku. Jednou z ich úloh je vytvoriť hru v metaverse, čo je pre nich úplne nové prostredie. Cieľom hry bude rozvíjať finančnú gramotnosť mladých ľudí,“ vysvetľuje Terézia. Aktuálne prebieha prihlasovanie do ďalšieho ročníka I AMbitious, v ktorom budú študenti pracovať pre mimovládku Teach for Slovakia, organizáciu Creative Industry Košice, firmu Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, novovzniknutý startup Sudolabs a pre Karpatskú nadáciu.
Camp a sebarozvojové aktivity
Akadémia trvá jeden rok. Na začiatku študenti absolvujú trojdňový sebarozvojový camp v prírode, kde sa spoznajú, prekročia svoju komfortnú zónu, zažijú veľa zábavy a mnoho aktivít zážitkovej pedagogiky. Po campe nasleduje samotné vzdelávanie – každý piatok workshop, počas celého roka mentoringy, doplnkové diskusie, komunitné aktivity a práca na spomínaných 4 projektoch. Terézia verí, že aj cez tieto všetky aktivity stredoškoláci pochopia skutočné hodnoty: „Mladým ľuďom ukazujeme častokrát nesprávne vzory. Sledujú influencerov, ktorým záleží viac na materiálnych veciach ako na hodnotách a situácii v spoločnosti. V médiách aj na sociálnych sieťach by sme sa mali zamerať na vzory, ktoré robia niečo pre dobro okolia. Títo šikovní ľudia sú častokrát nevidení, ale pritom robia pre Slovensko veľmi veľa.“
Viac informácií o I AMbitious a prihlášku nájdeš na www.iambitious.sk.
Invisible Mag z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.